Dolar 27,1651
Euro 28,9625
Altın 1.681,26
BİST 8.005,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Açık
İstanbul
32°C
Açık
Cts 30°C
Paz 26°C
Pts 26°C
Sal 24°C

YOLDER Heyeti TCDD 3. Bölge Müdürü Bakır’ı Ziyaret Etti

Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (YOLDER) heyeti, Devlet Demiryolları (TCDD) 3. Bölge Müdürü Murat Bakır’ı makamında ziyaret etti.

YOLDER Heyeti TCDD 3. Bölge Müdürü Bakır’ı Ziyaret Etti
5 Aralık 2014 10:05 | Son Güncellenme: 8 Aralık 2014 00:14
1.324

YOLDER Yönetim Kurulu Başkanı Özden Polat’ın önderliğindeki heyette YOLDER Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Demirci, YOLDER üye ve temsilcileri Şakir Kaya, Mehmet Ögel, Hasan Soysal ile Ebeddin Aydemir yer aldı.

TCDD 3. Bölge Müdürü Murat Bakır’ı yeni görevine atanmasından dolayı kutlayan Özden Polat, “Hayırlı olsun” dileğinde bulunurken ziyaretlerinin anısına YOLDER’in bir flamasını verdi. Bölgede görev yapan yol personelinin yaşadığı sorunları anlatan Polat, dile getirdikleri istek ve önerileri içeren bir dosyayı TCDD 3. Bölge Müdürü Bakır’a sundu. Dosyada şu görüşlere yer verildi:

1. Resmi elbise ve diğer istihkaklar kalite olarak çok kötü durumda. Bunun yanında dağıtımda ve beden numaralarında tutarsızlık var.
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve buna bağlı mevzuat hükümlerince demiryolu yapım bakım ve onarım işi “çok ağır ve tehlikeli işler” sınıfında yer almaktadır. Anılan kanun gereğince bu işlerde çalışanlar verilecek koruyucu kıyafetler ve taşıması gereken özellikler, kalitesi belirlenmiş olmasına karşın henüz bu konuda somut bir gelişme olmamıştır.
Bununla birlikte bölge malzeme müdürlükleri eliyle TCDD Resmi Elbise ve Giyim Yönetmeliği hükümlerine göre personele verilen kıyafetlerin dağıtımı ve beden numaralarındaki anormalliklerden şikayet edilmektedir.
2. Hizmet alımlarında ve yapım işlerinde yapılacakların (Gerek yüklenici ve gerekse TCDD’nin yol bakım onarım müdürlüklerine) iş emri şeklinde yazılı olarak bildirilmesi.
Özel teknik şartname ve sözleşmelerden bilgisi olmayan işyerleri yapılacak işler konusunda sürekli kontrol teşkilatında görev alan personelden tereddüt edilen konularda şifahi bilgi almak suretiyle çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu da bazı olumsuzluklara neden olmaktadır.
Sözleşmeyle bağlanan çalışmaların yerine getirilmesi için iş yerlerine yazılı bir iş emri talimatıyla başlatılması bir çok sakıncalı durumun ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.
3. Üçüncü şahıslarla yapılan çalışmalarda refakatçiler için şartnamelere gidiş-dönüş, iaşe ve barınma şartlarının da konulması.
2701 Numaralı Genel Emir uyarınca demiryolu yakınında yapılan çalışmalarda görevlendirilen personel çalışma sahalarına gidiş ve dönüşlerde sorun yaşamaktadırlar. Mesai saatleri dışında da çalışmak zorunda bırakılan bu görevliler adeta kaderlerine terk edilmektedirler.
Yüklenicileri bu konuda bağlayıcı bir hüküm de bulunmadığından onların insaflarına bırakılan bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için şartnamelerde konulacak bir madde ile bu durumun ortadan kaldırılması sızlanma ve şikayetleri ortadan kaldıracaktır.
4. Yol personeli İZBAN trenlerinde görevliyken dahi Kentkart kullanmak zorundalar.
Yol tamiratı ve turne görevlerini yerine getirmek için bu trenlerden yararlanmak zorunda kalan personelin isim listelerinin İZBAN yetkililerine bildirilerek Kentkart kullanımının önüne geçilmesi işleyişte bir çok kolaylıklar sağlayacaktır.
5. Banliyo bölgesinde acil ve önleyici bakım hizmeti alınmalıdır.
Çok yoğun tren trafiği altındaki Aliağa – Cumaovası hattında deformasyonlar daha sıklıkla yaşanmaktadır. Acil /önleyici bakımların -tıpkı katener hatlarında olduğu gibi- hizmet alımı suretiyle yapılmasında sayısız yararlar olacağı bize üyelerimiz tarafından iletilen ve makamınızla paylaşılması istenilen konulardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.