Dolar 33,0987
Euro 36,2797
Altın 2.624,82
BİST 11.134,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Açık
İstanbul
33°C
Açık
Cum 33°C
Cts 32°C
Paz 32°C
Pts 31°C

Tramvay projesi ‘hayalray’ çıktı

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Tramvay Projesi’nin hayali olduğunu ileri sürdü. Haydar Akar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, belediye tarafından onay için bakanlığa sunulmuş böyle bir projenin bulunmadığını kendisine yazılı olarak bildirildiğini açıkladı.

Tramvay projesi ‘hayalray’ çıktı
5 Kasım 2014 15:05 | Son Güncellenme: 9 Kasım 2014 15:07
1.536

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Tramvay Projesi’nin hayali olduğunu ileri sürdü. Haydar Akar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, belediye tarafından onay için bakanlığa sunulmuş böyle bir projenin bulunmadığını kendisine yazılı olarak bildirildiğini açıkladı.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Mart seçimleri öncesi Arnıtpark Meydanı’na prototipini koyduğu tramvay projesiyle ilgili olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca cavaplandırması istemiyle soru önergesi verdi. Ancak bu önergeye cevap verilmeyince, bu kez ‘bilgi edinme’ hakkını kullanarak cevap istedi. Gelen cevabın ardından açıklama yapan ve ‘Tramvay Projesi’nin ‘Hayalray’ olduğunu ileri süren Haydar Akar şunları söyledi:

“Bakanlığa iki yerel seçim süresi boyunca AKP’li belediye başkanı tarafından Kocaeli halkına vaad edilen tramvay projesini sordum. Böyle bir proje olup olmadığını, varsa yatırım tutarını, süresine ilişkin ne öngörüldüğünü öğrenmek istedim. Yine Kocaeli’nin ulaşım sorununun çözümüne ilişkin yatırım programı olup olmadığını öğrenmek istedim. Gelen cevapta ise bunun ‘hayalray’ olduğu ortaya çıktı. Bakanlık cevabında, bakanlıkta belediyeden kendilerine onay için gelen böyle bir proje bulunmadığı bildirildi.”

BAKANLIĞIN CEVABI

CHP’li Haydar Akar’ın basın kuruluşlarıyla paylaştığı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın cevabı şöyle: “1 Kasım 2011 tarihli ve 28102 (Mükerrer) sayılı ve KHK/655 sayısı ile Resmi Gazete’de yayınlanan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 15. Maddesinin ç ve f bentleri uyarınca; Kamu Kurum ve Kuruluşları Belediyeler, İl Özel İdarelerinin metro ve şehir içi raylı ulaşım sistemleri kurma taleplerini değerlendirmek ve uygun olanların Bakanlıklar Kurulunun iznine sunmak, Bakanlıklar Kurulunca yapımının üstlenilmesine karar verilen şehir içi raylı toplu taşım sistemleri (metro, HRS, Tramvay vb.) bunlarla ilgili tesislerin ilgili kuruluşlarla işbirliği yaparak plan, proje ve programlarını hazırlamak, hazırlatmak, incelemek, incelettirmek ve bunları yapmak veya yaptırmak ve tamamlanmasını müteakip devri ile ilgili usul ve esasların belirlenmesi, Bakanlığımız Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünün görevleri arasında yer almaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığınca Bakanlığımıza devrinin alınmasının talep edildiği herhangi bir raylı sistem projesi bulunmamaktadır, yine Raylı Sistem Projeleri ilgili belediyelerce hazırlatılmakta ve yapımı gerçekleştirilmektedir. Bakanlığımızca belediyelerce projelendirilen raylı sistem projeleri incelenerek sistem seçimi ve kriterlere uygunlukları onaylanmaktadır. Bakanlığımıza onay için sunulmuş raylı sistem projesi bulunmamaktadır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.