Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Sivas Samsun Demiryolu Hattı’nda Yıllık 3 Milyon Ton Yük Taşınacak

06 Mayıs 2020 Çarşamba, 20:01

83 yıl hizmet verdikten sonra 29 Eylül 2015’te modernize edilmek amacıyla ulaşıma kapatılan Samsun-Sivas demiryolu hattında çalışmalar sona erdi. 431 kilometrelik hattın tüm alt yapı ve üst yapısı yenilenerek Avrupa Birliği standartlarına uygun sinyal sistemi yapıldı.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından modernizasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra test sürüşlerinin gerçekleştirildiği demiryolu hattında 04.05.2020 tarihinde ilk ticari yük treni sefere başladı.

“350 MİLYON EUROLUK DEVASA PROJE”

Demiryoluyla ilgili 5 yıldır hummalı yoğun bir çalışma yürütüldüğünün altını çizen Sivas Valisi Salih Ayhan, şu ifadeleri kullandı:
Bugün itibariyle de ticari seferlere başlıyoruz. Bu hattın hakikaten gerek ticari anlamda olsun, gerek sosyal anlamda olsun çok büyük kazanımları var. Bu hat hem doğu, hem de güney aksa giden bir hat olması nedeniyle, Karadeniz’e bağlantı noktasında çok güçlü bir işlev görmektedir. Bu proje yaklaşık olarak Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler içerisinde hibe oranı en yüksek projedir. Yani 350 milyon euroluk bir projedir. Baktığımız zaman gerçekten ürkütücü rakamdır. Projenin maliyetine baktığımız zaman büyük bir proje olduğu aşikardır. Bu projeyle 378 kilometre alt yapı ve üst yapıları tamamen yenilenmiştir.

YILLIK 3 MİLYON TON YÜK TAŞINACAK

Sivas tarihinin en büyük açılışı olduğunu söyleyen Vali Ayhan, sözlerini şöyle sürdürdü: Trenimiz bugün itibarıyla Turhal’dan yük almaya gidiyor. Yıllık 3 milyon ton yük taşınması hedefleniyor. Bunun da taşımacılıkta olağanüstü bir rakam olduğunu özellikle ifade ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz