Dolar 33,0861
Euro 36,2568
Altın 2.632,83
BİST 11.073,81
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 34°C
Açık
İstanbul
34°C
Açık
Per 33°C
Cum 33°C
Cts 32°C
Paz 32°C

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattında Çalışmalar Sürüyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan,  "Avrasya Tünelini yapsak, 3. köprümüz tamamlansa ki iki köprümüz daha var halen İstanbul’un trafik sorunu çözmüş olmayız. Önümüzdeki günlerde İstanbul’a yönelik bazı projelerimiz olacak, onları da açıklayacağız" dedi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattında Çalışmalar Sürüyor
20 Kasım 2014 09:09 | Son Güncellenme: 25 Kasım 2014 03:10
1.321

Bakan Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bakanlığının 2015 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerinde milletvekillerini sorularını yanıtladı.

Komisyonu üyelerine yaptığı sunumunda “demiryollarında 2023 hedefini gerçekleştirmek çok uzaktır” diye bir ifade kullanmadığını dile getiren Elvan, “Böyle bir ifade basına geçmiş. Sanki benim böyle bir ifade kullandığım söylenmiş gibi. Bu son derece yanlış bir ifade. Sadece orada sorulan bir soru vardı. İlgili muhabir arkadaş yanlış anladı. ‘Taşımacılıkta demiryolunun oranı nedir?’ diye sorulduğunda, biz yüzde 3 şeklinde bir ifade kullandık. Onun dışında ne 2023 hedefinin yüzde 3 olduğunu, şu ana kadar yüzde 3’lük gerçekleşme yapıldığını söyledik, ne de ‘2023 hedeflerine ulaşamayacağız maalesef’ gibi bir ifade kullandık. Bunu öncelikli olarak hangi muhabirimiz yazdıysa düzeltilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Ulaştırma sektöründe strateji ve önceliklendirme olmadığı şeklinde eleştiri geldiğini anlatan Elvan, önümüzdeki dönemde öncelik verecekleri alt sektörlerden birinin demiryolları olacağını kaydetti.

Demiryolu sektörünün özelleştirilmesiyle ilgili eleştirilere değinen Elvan, demiryollarının alt yapı yatırımlarına devam edeceğini, taşımacılıkla ilgili şirket kurulacağını anlattı. Alt yapı yatırımlarını birbirinden ayıracaklarını, demiryollarının serbestleştirileceğini ifade eden Elvan, Türk Hava Yollarına yapılan uygulamanın bir benzerinin Devlet Demiryolları için yapılacağını söyledi.

Alt yapı yatırımının gerçekleştirilmesinin ardından elektrifikasyon ve sinyalizasyon sistemlerine ağırlık verilmesi talimatı verdiğini ifade eden Elvan, söz konusu uygulamayla özel kesime istendiğinde demiryolu hatlarını kullanmasına imkan sağlanacağını, konuyla ilgili modellerin tartışıldığını kaydetti.

Kamu ve özel sektör birlikte çalıştığı, yarış halinde olduğu zaman teknolojik ve maliyet açısından çok daha etkin ve verimli kullanılacağını bildiren Elvan, bu konuyu tartışmaya hazır olduklarını belirterek, demiryolu sektörünü geliştirmek istediklerini ifade etti.

Yapılacak hızlı tren hatlarıyla ilgili bilgi veren Elvan, hızlı tren yapımıyla ilgili fonun Avrupa Birliği (Ab) tarafından karşılandığını, Ab ile hız limiti konusunda anlaşmanın sağlanamadığını kaydetti. Elvan, “Biz minimum 200 kilometre hızda olmasını istiyoruz. Burada öngörülen hız limiti 140. Dolayısıyla bunun müzakereleri devam ediyor. Yolcuda 200 kilometre, yükte de 120 kilometre hız yapabilecek alt yapı yatırımını yapacağız. Bizim için öncelikli alanlardan birisi” diye konuştu.

“Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında çalışmalar sürüyor”

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında 440 milyon dolarlık harcama yapıldığını, hattın gerçekleşme oranının yüzde 83 olduğunu bildiren Elvan, “Bu proje, bizim açımızdan son derece önemli, sadece ülkemiz açısından değil batının Asya’ya bağlantısı açısından da son derece önemli” dedi.

İran ve Türkmenistan üzerinden geçen yolun uzun bir güzergah olduğunu dile getiren Elvan, “Mutlaka Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesini tamamlamamız gerekiyor. 2015 sonu itibariyle bu projeyi tamamlayacağız. Hatta çalışmalar sürüyor” diye konuştu.

İhale tekliflerinde bazı kalemlere yüksek fiyat, bazı kalemlere de düşük fiyat verilmesinin kanayan bir yara olduğuna dikkati çeken Elvan, bu problemin giderilmesi için 2013’te tedbir alındığını, ancak sorunun tam manasıyla çözülmediğini belirtti.

“İstanbul’a yönelik bazı projelerimiz olacak”

İstanbul’un trafik sorunu çözmek için 17 milyar liralık proje stoğu bulunduğunu vurgulayan Elvan, “Avrasya Tünelini yapsak, 3. köprümüz tamamlansa ki iki köprümüz daha var halen İstanbul’un trafik sorunu çözmüş olmayız. Çünkü günde 1,5 milyon insan, Asya yakasından Avrupa’ya, Avrupa yakasından Asya’ya geçmektedir. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde İstanbul’a yönelik bazı projelerimiz olacak, onları da açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

Elvan, Çanakkale Köprü projesinin tamamlandığını ancak köprü üzerinde demiryolu hattının da olması talimatını verdiğini, bu nedenle projenin revize edildiğini kaydetti. Elvan, amaçlarının Marmara Bölgesi’ne hızlı demiryolu hattıyla ring yapmak olduğunu söyledi.

“3. Havalimanının yerinin değişmesi söz konusu değil”

Bakan Elvan, 3. Havalimanı ile ilgili çevreye duyarlı olduklarını dile getirerek, 3. havalimanının yapılacağı arazinin bir kısmının delik deşik edildiğini, önemli bir kesiminin de bataklığa dönüştüğünü, söz konusu arazinin havalimanıyla birlikte önemli ölçüde ıslah edileceğini ifade etti.

Kesilen ağaçların 10 katı kadar ağaç dikiminin gerçekleşeceğini kaydeden Elvan, “İstanbulumuzun 3. havalimanına ihtiyacı olduğu hepinizce malum. Bu çerçevede teknik düzeyde tüm çalışmalar yapılmış, havaalanının yerinin değiştirilmesi gibi herhangi bir husus kesinlikle söz konusu değildir” diye konuştu.

İkinci hususun kot meselesi olduğunu anlatan Elvan, bununla ilgili avam projesinin olduğunu, sözleşmeye uygun hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Sözleşmede, havalimanının kotunun değişebileceğinin yer aldığını dile getiren Elvan, şöyle konuştu:

“Havalimanının kotu konusunda, şu anda teknik düzeyde arkadaşlar çalışıyor. Muhtemelen bir düşürme söz konusu olacak. Ama buradaki hadise şu, bize taahhüt edilen bir yatırım miktarı var. Nedir? 10 milyar avro. Firma bu yatırımı gerçekleştirmek zorunda. Mevcut arazi yapısına bakıldığında, belki 10 milyar avronun üzerinde yatırım gerçekleştirmek zorunda kalacak.

Yap-işlet-devret (YİD) modelindeki ihale yöntemi ile Kamu İhale Kanunu’ndaki yöntem farklıdır. YİD modelindeki yöntemde ‘siz devlete ne kadar para verirsiniz’ onu yarıştırırsınız. Ne kadarlık bir yatırım yapacaksınız onu yarıştırmıyorsunuz.”

Yer teslimiyle ilgili DHMİ Genel Müdürlüğünün yazı yazdığını belirten Elvan, Orman ve Su İşleri Bakanlığından bazı kesimlerinin devrinin henüz alınmadığını anlattı.

Firmanın şu anda bölgede sondaj ve etüt çalışmalarını yaptığını ifade eden Elvan, “Sahada havalimanı yapımı konusunda çalışmalara başlamadılar” dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesindeki işçiler konusunda ilgili bakanlarla toplantılar yaptıklarını belirten Elvan, kanayan bir yara olan bu konudaki çalışmanın ilgili bakan tarafından açıklanacağını bildirdi.

Bakan Elvan’ın konuşmasının ardından Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 2015 yılı bütçeleri kabul edildi. – TBMM

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.