Dolar 33,0953
Euro 36,2836
Altın 2.630,43
BİST 11.134,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Açık
İstanbul
33°C
Açık
Cum 33°C
Cts 32°C
Paz 32°C
Pts 31°C

Samsun Sarp Demiryolu Projesi için STK’lardan Tek Ses

Doğu Karadeniz illerinin STK başkanları bölgenin gelişimi için büyük önem arz eden Samsun-Sarp Demiryolu Projesi konusunda hemfikir olduklarını belirttiler.

Samsun Sarp Demiryolu Projesi için STK’lardan Tek Ses
17 Aralık 2016 15:52 | Son Güncellenme: 17 Aralık 2016 09:56
713

Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan STK başkanları, devam eden projelerin yanında tamamlayıcı nitelikte olan Samsun Sarp Demiryolu Projesinin bir an önce devreye alınması gerektiğini savunuyorlar. Başbakan Yardımcısı Giresun Milletvekili Nurettin Canikli ve Başbakan Yardımcısı Ordu Milletvekili Numan Kurtulmuş’un da destekledikleri bu proje bölgemizin STK Başkanlarının ve Siyasilerinin ortak hareket etmeleri sonucu, bölgemizde bir hayalin daha gerçek olmasının yolu açılmış görünüyor.

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu:

Çok Geç Kalmış Bir Proje 

Maalesef Türkiye’nin demiryolunda geri bırakılan tek bölgesiyiz. Bu bölge karayoluna mahkum bırakılmış. Limanlarımız demiryoluyla bir lojistik üst olacak. Geliş gidiş kolaylaşacak ve ekonomik olacak. Bu da bu bölgeye daha fazla insanın gelip gitmesiyle olacaktır. Şuna inanıyorum ki bölge demiryolu projesi ile makus kaderini yenmiş olacak ve ekonomik kalkınmanın kapısını aralamış olacak.

Rize Esnaf Odaları Başkanı Muammer Atılgan:

Hızlı Tren = Hızlı Kalkınma
Hükümetimiz ulaşım konusunda akla hayale gelmeyen projeler gerçekleştiriyor. Şimdi bizde çok haklı olarak hızlı tren çok acil olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu proje inanıyorum ki bölgeyi uçuracaktır. Doğu Karadeniz’den binlerce otobüs 40-50 kişi ile İstanbul’a Ankara’ya yolcu taşıyor. Karayolu kamyonların istilasında. Demiryolu karayolunun da yükünü alacak ve bölgeye çok büyük ekonomik katkı yapacaktır.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu:

En Önemli Proje Demiryolu 

Bölgemizde maalesef cumhuriyetten bugüne kadar demiryolu gelmemiş. Bunun yokluğunu yaşıyoruz. Demiryolu geldiğinde bölge adeta bir sıçrama yapacaktır. Bütün limanlarımız lojistik üst olacak. Ticaret ve ekonomi böylece canlanacak. Bu da bölge insanına yansıyacak. Bölgemizin kurtuluşu olacaktır.

Trabzon Esnaf Odaları Başkanı Metin Kara:

Bölgenin Tek Kurtuluşu
Bölgemiz en yakın illerine bile ulaşımda sorunlar yaşıyor. Bugün Trabzon’dan Rize’ye, Artvin’e, Ordu’ya, Giresun’a veya tam tersi Ordu’dan Rize’ye Trabzon’a geliş gidiş kolay olsa hem sosyal hayat hem ticaret dolayısıyla esnafımıza bunun doğrudan bir katkısı olacaktır. Bölgemizin en acil ihtiyacı hızlı trendir.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel:

Ulaşım Büyük Sorun
Bölgemizde ulaşım çok büyük bir sorundur. Dolayısıyla gelmek, gitmek başlı başına bir mesele. Artvin Türkiye’de birçok insanın aklında. Gelmek, görmek istiyorlar. Ancak bu durum karayolundan başka bir seçenek bırakmamış. Bu da çok ekonomik olmayan zor bir yolculuk oluyor. Oysa hızlı tren bu bölgeye geldiğinde inanıyorum ki şu anki turizm potansiyelimiz 3’e, 5’e 10’a katlanacaktır. Bu da ekonomimize, ticaretimize yansıyacak. Ayrıca Artvinli daha hızlı daha hızlı daha ekonomik bir şekilde İstanbul’a Ankara’ya Trabzon’a Samsun’a gidecek. Elbette ki bunun bir an evvel gerçekleşmesini istiyoruz, diliyoruz.

Artvin Esnaf Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin:

Hayali Bile Çok Güzel
Biz Türkiye’nin en uzak köşesindeyiz. Bizim için ulaşım çok ama çok önemli. Bu bölgeye hızlı trenin gelmesi korkunç güzel bir olay. Hayali bile bizleri heyecanlandırıyor. Artvin ve ilçelerinin bu projeye çok acil ihtiyacı var. Bölgenin siyasileri bu talebimizi görmezden gelmezler inşallah. Biz de 21. Yüzyılın bu olanağından acilen yararlanmak istiyoruz.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu:

Demiryoluyla kaderimiz değişecek
Türkiye Cumhuriyeti’nde demiryolunun gelmediği tek bölge Doğu Karadeniz. Bu bölgede demiryolu hem lojistik hem de insan taşımacılığında çok önemli bir görev üstlenecek. Bölgeye geliş gidiş kolay olunca daha yoğun bir turizm ve ticaret hareketi yaşanacak. Bu da bölgenin ekonomisine olumlu yansıyacak. Bence bölgenin kaderi demiryoluyla değişecek. Çok acil gerçekleşmesini bekliyoruz.

Giresun Esnaf Odaları Başkanı Ali Kara:

Karadeniz’in kurtuluşu demiryolu
Havaalanımız gerçekleşmiş olmasına rağmen demiryolu da bölgenin çok önemli bir ihtiyacı. Doğu Karadeniz bölgesi maalesef bundan mahrum bırakılmış. Oysa bu proje yıllar önce gerçekleşmeliydi. Çok geç kalınmış bir proje. Demiryolu yani hızlı tren hızlı kalkınma, hızlı refah demektir. Bu da bölgenin kurtuluşu demektir.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin: Bölgesel kalkınmanın yolu:

demiryolu
Doğu Karadeniz demiryolu projesi gerçekten çok çok önemli bir proje. Bu bölgenin kaderini değiştirecek ve bölgeye ekonomik katkıları olacak bir proje. Hızlı trenle bölgeye geliş gidiş çok kolay ve ekonomik olacak. Bu da insanların seyahatini kolaylaştıracak. Dolayısıyla Doğu Karadeniz deki bütün illerin ekonomisine katkı yapacak. Aklın yolu demiryolu diyorum.

Ordu Esnaf Odaları Başkanı Aydın Bostancı:

En Önemli Sorun Hızlı ve Ekonomik Ulaşım
Bu projeyi sonuna kadar destekliyorum. Samsun’dan sarp’a uzanan demiryolu bölgenin ekonomisine çok büyük katkı yapacaktır. Bugün bölgemiz ekonomik bir çıkmazın içinde, esnafımız perişan. Hergün kapanan işyerleri var. maalesef gidişat kötü. Bu gidişata da yeni projeler eklemeliyiz. İnanıyorum ki bölgenin demiryolu projesi ile ekonomik olarak atağa kalkacağını ve bölgenin refahına katkı yapacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.