Dolar 33,0940
Euro 36,3147
Altın 2.625,36
BİST 11.134,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Açık
İstanbul
33°C
Açık
Cum 33°C
Cts 32°C
Paz 32°C
Pts 31°C

Arus Kümelenmesi Hakkında

Arus Kümelenmesi Hakkında
1 Nisan 2013 14:59 | Son Güncellenme: 16 Mayıs 2014 15:00
969

“Raylı sistem milli davadır” diyerek yola çıkan, ülkenin raylı ulaşım sistemlerindeki her türlü ihtiyacının yerli sanayici tarafından üretilebileceğini savunan raylı ulaşım sistemleri sanayicileri “Arus”u oluşturdu.

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS), Raylı ulaşım sistemleri sanayicilerimiz, destekleyici kurum ve kuruluşlarımız tarafından “ İş Birliği, Güç Birliği ve Milli Marka” inancıyla kurulmuştur. Tüm Anadolu’yu kapsayan Kümemizin hedefi yerli sanayicilerimiz tarafından, tasarımından üretimine kadar yerli raylı ulaşım sistemlerini üretebilmek ve oluşturulan yerli markalarımızı dünya markası haline getirmektir. Kümemizin 110 kayıtlı üyesi ve 19,600 çalışanı bulunmaktadır. Küme de yer alan sanayicilerimiz, yan sanayi ile birlikte yaklaşık 100,000 çalışan ve ailelerinin doğrudan ve dolaylı olarak geçimini sağlamaktadır.

Hedefimiz;

Tasarımından üretimine kadar her şeyi ile yerli raylı ulaşım sistemlerini üretmek ve oluşturulan yerli markaları rekabetçi, sürdürülebilir dünya markaları haline getirmektir.

YERLİ ÜRETİM, MİLLİ MARKA.

Yerli raylı ulaşım sistemleri üretiminin geliştirilmesi ve kendi milli markalarımızın oluşturulabilmesi, ihracat potansiyelimizin artırılması, ileri teknoloji ve yenilikçi ürünlerle küresel pazarda sanayicilerimizin rekabet gücünün artırılması, sektörde verimliliğin iyileştirilmesi için kümemiz çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir. Raylı ulaşım sistemlerinde milli markamızı üretmek, dünya pazarlarında rekabet etmek ve markamızı kalıcı hale getirmek ana gayemizdir.

Ülkemizin sanayi potansiyeli, sanayicilerimizin bilgi, donanım ve üstün yeteneği tüm raylı ulaşım sistemlerinin tasarım ve üretimlerin gerçekleştirilmesi için yeterlidir ve bu araçların sanayicilerimiz tarafından tamamen yerli üretilmesi ve ulusal markalar oluşturulması için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu konuda kararlı devlet politikası, yerli sanayi ve AR-GE teşvikleri çok önemlidir.

Ülkemizde gelecek 15 yıl içerisinde yaklaşık 10,000 adet metro, tramvay ve hafif raylı araç, 125 YHT seti , 350 adet Dizel  lokomotif,  230 adet Elektrikli Lokomotif , 500 adet Banliyö seti, 350  adet DMU tren seti, 49,000 adet yük vagonu, 600 adet yolcu vagonuna talep öngörülmektedir.  Bu araçların tamamının en az % 51 ve üzerinde yerli katkı payı ile sanayicilerimiz tarafından üretilmesi milli ekonomimiz ve sanayicilerimiz için çok önemlidir. Bu uygulama ülkemizin Dış ticaret açığını azaltacak, işsizliği önleyecek, milli sanayimizin geleceği ve gelişmesi için büyük katkı sağlayacaktır.

“Raylı sistem milli davadır” diyerek yola çıkan, ülkenin raylı ulaşım sistemlerindeki her türlü ihtiyacının yerli sanayici tarafından üretilebileceğini savunan raylı ulaşım sistemleri sanayicileri, destekleyici kurum ve kuruluşları ile birlikte “ İş Birliği ve Güç Birliği” inancıyla bir araya gelerek, Türkiye’nin ilk bölgesel olmayan ve Tüm Anadolu’yu kapsayan “ Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesini” oluşturdu.

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Yönetim Kurulu :

   Başkan: Prof.Dr. Ziya Burhanettin Güvenç (Çankaya Üniversitesi Rektörü)

    Başkan Yardımcısı : Doç.Dr. Sedat Çelikdoğan (OSTİM Vakfı Yön.Kur. Üyesi)

    Genel Sekreter : Ahmet Gök (RAYDER Başkan Yrd.)

    Yön.Kur. Üyesi : Halis Turgut (Railtur Yön.Kur.Başkanı)

    Yön.Kur. Üyesi : Arif Emecen (Kayseray Gn.Md.)

    Yön.Kur. Üyesi : Hakan Karalar (Global Teknik)

    Yön.Kur.Üyesi : Kemal Önder Kefoğlu ( İnovasis Elektronik )

  ÇALIŞMA GRUPLARI

    Raylı Ulaşım Sistemleri İşletme

    Hat ve Yapı İşleri

    Araç Tasarım ve Üretimi

    Elektrik ve Elektronik Sistemler

    Mekanik Sistemler

    Tasarım ve Mühendislik

    Eğitim ve Üniversiteler

    Hukuk ve Mevzuat

    Standart and Sertifikasyon

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.