Dolar 33,0497
Euro 36,0469
Altın 2.562,64
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
32°C
Parçalı Bulutlu
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C
Cum 32°C

Kocaoğlu’ndan Metro Cevabı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bademler köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında Yazlık- kışlık mevsimlik çiçekler ve sardunya alım sözleşmesi imzalandı.

Kocaoğlu’ndan Metro Cevabı
13 Temmuz 2014 22:08
974

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bademler köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında Yazlık- kışlık mevsimlik çiçekler ve sardunya alım sözleşmesi imzalandı. CHP İzmir milletvekilleri Alattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Hülya Güven ve 9 ilçe belediye başkanın katıldığı Bademler köyünde gerçekleşen sözleşme töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, vizyonlarının yerelde kalkınma olduğunu söyledi. Kalkınmada sanayi, ticaret, turizm, hizmet sektörlerinin yanı sıra tarıma da büyük önem verdiklerini belirtti. Tarımda çiçek, fidan organik tarım, sözleşmeli üretim, arazi yolları asfaltlanması uygulamalarına dikkat çeken Kocaoğlu, kooperatiflerin önemini vurguladı.

Yarımada stratejik planın yapıldığını dile getiren Kocaoğlu “Bitki örtüsü, ağaç örtüsü, doğal kaynakları, arkeoloji ve doğal kısıtları avucumuzun içi gibi biliyoruz. Bilirseniz doğru karar veriyorsunuz. Üretiyorsunuz. Destek görüyorsunuz. Yarımada’da çok az bir çalışma kaldı. Nereye Rüzgar Enerji Santrali (RES) yapılacağını, nereye RES yapılmayacağının haritasını yapacağız. Balık çiftliklerinin hangi koyda, kıyıya ne kadar uzakta olacağı, açık denize ne kadar uzaklıkta olacağını belirleyeceğiz. Böylece balık çiftlikçilerine nerede karşı çıkacağımızı bileceğiz. Haklılık payımız yükselecek. Doğa, çevre faciasını engelleyebileceğiz. Nerede RES’e karşı çıkacağımızı, nerede çıkmayacağımızı bileceğiz. Buna göre hareket edeceğiz. Bilimsel altlık yoksa, istemediklerinizi bilimsel zemine oturtamazsınız savunma mekanizmasını, inandırmanı güveni zayıflar. Hedefe gitmekte engellere karşılaşıyorsunuz. Yarımada belediye başkanlarıyla yapılacak projelerle ilgili toplantı yapacağız” dedi. Kocaoğlu, Gediz ve Bakırçay ile Küçük Menderes havzası için de stratejik plan yapacaklarını açıkladı.

Tarımda kooperatifçiliğe olan bakış açısını aşacaklarını belirten Kocaoğlu, “Çok kooperatif değil güçlü kooperatifler olmalı. Bunun için toplantılar yaptık. Tarım sektörüyle uğraşan tarım sanayicileri ve ticaretini yapanlarla toplantı yapacağız. Yol haritası belirleyeceğiz. Kooperatiflerin başına kural koyucu olmayacağız. Esnek bir yapıda kooperatiflerin işlerini kolaylaştıracak, köprü ve partner olacağız. Onlara dayatmada bulunmaya hiçbir hakkımız ve yetkimiz yok. Öyle bakmıyoruz. Bizimkisi kolaylaştırma, yol göstermek, yatırım yapmak, tarımı çiftçiyi, köylüyü ayağa kaldırmak. Köy tabelasını kaldırıp mahalle yaptılar. Tabelayı kaldırmakla Bademli Köyü köylükten çıkmıyor. Kalkındırma yapmak önemli” dedi.

METRO HABERLERİNE YANIT
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçyol-Üçkuyular metro inşaatıyla ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan olumsuz haberlerle ilgili açıklama yaptı. Kocaoğlu “Son günlerde malum çevrelerden ve basın organlarından bir bombardımanla, aslı astarı olmayan akıl ve bilimden uzak sadece çamur at izi kalsın diye yapılan bir karalama ile karşı karşıyayız. Yanıt vermek, muhatap olmak doğru değil. Ama, bunları yazıyorlar çiziyorlar. Cevap vermezsen doğru moduna geliyor. Diğer basın organları da kullanabilir. Benzerlerini geçmişte gördük. Sadece ve sadece doğrunun bilinmesi açısından kısa bir açıklama yapacağım” dedi.

METRONUN AÇILACAĞI İÇİN PROPOGANDA YAPIYORLAR
Metro inşaatını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ihale ettiğini belirten Kocaoğlu, inşaatın projesini yapan ve kontrolünü yapan firmanın Türkiye’nin en köklü inşaat ve proje firmalarından biri olduğunu söyledi. Kocaoğlu, “Yüklenici firma, İzmir Büyükşehir Belediyesi, proje ve kontrolü yapan firma her aşamada her çıkan problemde nasıl çözüleceğini üniversitelerden, konunun uzmanlarına danışarak buldu. İnşaatı durdurup çözüm projesi yapıldıktan sonra devam ettik. Son kalan ve problem olan 13 metrelik bölümü geçmek için 9 ay bekledik. Bu akla ve bilime inanmaktır. Ondan sonra yaptık. Şimdi metronun bittiğini, deneme severlerinin başladığını ve hizmete açılacağını haber alan kente negatif enerji salgılamayı prensip edinmiş kişi ve gruplar burayı millet kullanmasın diye bir propoganda içine girdi. Kabahatimiz varsa bizi eleştirebilirsiniz, eskilerimizi söyleyebilirsiniz ama metroyu kullanacak 4 milyon insanı ürkütemezsiniz, korkutamazsınız, buna hakkınız yok” dedi.

AYIPTIR GÜNAHTIR. SİZ NE İSTİYORSUNUZ?

Metro’nun projesine uygun olarak yapıldığını ve projesine uygun olarak çalışacağını belirten Kocaoğlu, “Ayıptır, günahtır, yazıktır. Siz bu kente metro yapılmasın istemiyor musunuz ? Yeni fuar alanı yapılmasını istemiyor musunuz? Tramvay yapılmasını istemiyor musunuz? Arıtma yapılmasını istemiyor musuz? Siz ne istiyorsunuz? Ne istediğinizi açık açık söylerseniz biz de yanıtı seve seve veririz” dedi.

AKTARMA OTURACAK
Aktarmalı ulaşım sistemiyle ilgili de açıklama yapan Başkan Kocaoğlu, “Bize sorulmadı” eleştirilerine yanıt verdi. Kocaoğlu “Aktarmalı ulaşım sistemini 7-8 senedir çalışıyoruz. Bunun sonunda 2008 yılında 90 dakika tek bilet uygulamasını başlattık. Yolcu sayısı da tahsilat da arttı. Hem de aynı yol ve güzergahta! Devamında aktarma sistemini alıştırmak için 6 yıldır uğraşıyoruz Şimdi zamanı geldi. Okullar kapandı, Ağustos ayında okullar açılmadan İZBAN Torbalı’ya ulaşacak. Çok yakında metro Üçkuyular hattı açılacak. Okullar başlamadan, uygulamaya başlayıp çocukluk hastalıklarını gidermemiz gerekiyor. Projeyi açıklar açıklamaz, bilgilendirme başlar başlamaz karalama kampanyası başladı. Çeşitli yollarla, konuyu manupile etmeye başladılar. Bunu siyasiler yapabilir. Onun kendi bakış açısıdır. Halk değerlendirir. Ama bunu toplumu tarafsız bilgilendirme görevi olan basın mensupları yapamaz, yapmamalıdır. Böyle bir şey hakkı yoktur. İzmirli gereğini yapacaktır. Biz ne gazete ne muhabir, kim ne yazarsa yazsın ilgilenmeyiz. Özgür iradesi ile yazar. Bize yazılan yazılar eleştiriler Türkiye’de kimseye yapılmaz. Yapacaklar. Biz de hatamızı göreceğiz. Hatalarımızı görüp düzeltmeye çalışıyoruz. Eleştiriler doğru haklı, art niyetsizse bizi bizliyor. Daha iyi hizmet etmemizi sağlıyor” dedi. Kocaoğlu, İZBAN Torbalı hattı açıldığında, metro Narlıdere hattı ve tramvaylar bittiğinde aktarmalı sistemin daha da oturacağımı, aktarmalı ulaşımın dünyada da uygulandığını söyledi.

Dört milyon İzmirliye inandıkların, İzmirlilerinde kendilerine güvendiklerini belirten Kocaoğlu, “İzmir belediyecilik tarihinde 3. kez halkın desteğiyle ipi göğüsleyen tek belediye başkanıyız. Bundan sonra genç arkadaşlar bizim 150 senede kırdığımız rekoru umarım kısa zamanda kırarlar. Çalışmak, başarmak , layık olmak onurla yaşam sürmek, hesap verilebilir yaşam sürmek. Arınla, namusla şerefinle görev yapmak tüm mesele bu” dedi.
Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, sözleşmenin çok önemli olduğunu söyledi. Uyar, Atatürk’ün kooperatiflere çok önem verdiğini belirterek “Kooperatifleri kuralara, bugünlere getirenlere ve sahip çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ederim” dedi.

Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever, beşinci kez üretim sözleşmesi yaptıklarını söyledi. Sever, “Dünyaya örnek olacak kırsalda kalkınma modelini ısrarla yaşattığı için Başkan Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ediyoruz. Seracılık sanayi bölgesi oluşturması ve çiçek üretimiyle ilgili çalışmalara kooperatifler olarak hazır olduklarını söyledi. Zeytin, zeytinyağı ve şaraplık üzümle ilgili de çalışmalar yapacağız. Doğal Yaşam köyünün ilk adımlarını atacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 2014 yılı için ön alım şartları protokolü imzaladı. Bu kapsamda kooperatiften 770 bin TL bedelle 1 milyon 200 bin adet mevsimlik çiçek ve 20 bin adet sardunya alımı yapılacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.