Dolar 33,0914
Euro 36,2254
Altın 2.636,94
BİST 11.160,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 34°C
Açık
İstanbul
34°C
Açık
Per 33°C
Cum 33°C
Cts 32°C
Paz 32°C

Akcan : Ulaştırma Bakanlığının Cevaplarına Cevap Verdi

Akcan : Ulaştırma Bakanlığının Cevaplarına Cevap Verdi
23 Ekim 2013 22:01 | Son Güncellenme: 22 Mayıs 2014 22:05
762

Dün Odatv manşetinde yer alan “Bu haliyle açılırsa bir felaket olur”haberimizde Marmaray’daki büyük sorunlara değinmiş, projenin bu haliyle açılması durumunda yaşanacak felaketlere dikkat çekmiştik. Haberimizde Marmaray Projesi 12 yıllık Sinyalizasyon ve Haberleşme Sistemleri Uzman Baş Mühendisliği’nden 2008’de emekli olan Elektrik/ Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan’ın açıklamalarına yer vermiştik.

Konu üzerine dün Ulaştırma Bakanlığı’ndan Odatv’ye yanıt geldi.

Bakanlık “Hattın güvenli ile ilgili olarak (TUV-SUD) kuruluşu görevlendirilmiş, sertifikalandırma çalışmaları hattın işletmeye alınmasından önce tamamlanacaktır.” dedi.

Odatv Bakanlığın açıklamalarına madde madde yanıt veriyor.

Konu üzerine görüştüğümüz Behçet Akcan’a Bakanlığın açıklamalarını sorduk.

İşte madde madde yanıtları:

Bakanlığın yazısının altındaki imzada Dr. Müh. Haluk İbrahim ÖZMEN yazıyor. Kim size yanıt veren Özmen?

Akcan: Bakanlık adına cevap metnini imzalayan şahsı tanırım. Benim hedefim ve muhatabım değildir, çünkü Haluk İbrahim Özmen, Projenin sahibi ve işvereni olan T.C. Ulaştırma Bakanlığı’nın İşveren temsilciliğini/vekilliğini yapmaktadır.

TESTLERİN DİZEL LOKOMOTİFLE YAPILMASI CİDDİYETSİZLİĞİN KANITIDIR

 Ulaştırma Bakanlığı:

“-Sistemin bütünsel kumandasından sorumlu olacak olan Otomatik Tren Kumanda (ATC) sistemi bulunmayacaktır, trenler nerede nasıl hangi hızda ilerlemekte bilinemeyecek, dolayısıyla acil bir durumun varlığı gerek görsel gerek işitsel olarak anında izlenemeyecektir,

-Hiçbir güvenlik donanımı olmaksızın ya da diğer bir deyişle, tam güvenlikli ATC siseminin alt güvenlik bileşenleri olan sistemlerin, yani Otomatik Tren Koruma (ATP)olmayacaktır,

-Otomatik Tren İşletme (ATO) bulunmayacaktır,

-Otomatik Tren Denetim (ATS) gibi hayati önemdeki bölümleri uydur kaydır mantığı ile çalışamayacak, dolayısıyla trenler herhangi bir anda nerededir bilinemeyecektir”

Akcan’ın yanıtı:

“Sistemlerin tamamen fonksiyonel olabilmesi için 76 km’lik güzergah boyunca BC1, CR2 ve CR3 sözleşmeleri ile temin edilen donanımın uyumunun sağlanmış olması gerekir. Bu ise olanaksızdır, çünkü Ayrılıkçeşme ile Gebze ve Kazlıçeşme ile Halkalı arası sökülmüş durumdadır, uyum sağlanması için yol yoktur, dolayısıyla sinyalizasyon sistemleri tamamen fonksiyonel olamaz. Yapıldığı iddia edilen işletme öncesi testler dizel lokomotiflerin çektiği trenlerle yapılmış ve yapılmaktadır. Bu da işin ne kadar ciddiye alındığının, daha doğru deyişle ciddiye alınmadığının kanıtıdır.”

SU SIZDIRMAZ KAPILARIN 76 KM’LİK MARMARAY İLE BÜTÜNLÜĞÜ TEST EDİLMİŞ DEĞİLDİR

Ulaştırma Bakanlığı:

“Sistem tam güvenli olarak inşa edilmiş olup, tünel içini su basması ile ilgili oluşacağı öne sürülen acil durum için tedbir oluşturulmuş ve bu durumu önlemek için Sirkeci ve Üsküdar istasyonlarının deniz tarafı çıkışlarına sızdırmaz otomatik kapılar mevcuttur.”

Akcan’ın yanıtı:

“Sızdırmaz kapılar mevcuttur, çünkü bu kapılar BC1 yüklenicisi sorumluluğundadır, temin edilmiş olmak zorundadır. Aksi takdirde BC1 Yüklenicisi suçlu konuma düşer. Bu kapılar SCADA sistemi ile izlenmektedir ve Üsküdar istasyonunda bulunan PC donanımı bu işi yani SCADA izleme işini yerine getirecektir. 76 km’lik Marmaray ile bütünlüğü test edilmiş değildir. Geçici olarak kurulan Üsküdar PC donanımından izlenmesi yeterli olmayıp tüm sisteme adaptasyonu gerekir, yani ileriki yılların birinde, ikinci ve fuzuli bir test sarf kalemi daha harcanmış olacaktır.”

KUMANDA MERKEZİNİN GÜVENLİ OLDUĞU SÖYLEMİNE İTİBAR EDİLEMEZ

Ulaştırma Bakanlığı:

“Ayrılık Çeşmesi Kazlıçeşme arasında hizmete açılacak olan Marmaray Projesinin kumanda merkezi Üsküdar İstasyon sahasında tesis edilmiş olup, bağımsız olarak çalışacak olan bu kumanda merkezi gerekli güvenliğe sahip bulunmaktadır.”

Akcan’ın yanıtı:

“Gerekli güvenliğe sahip bulunmaktadır ifadesi tamamen muğlak, afaki ve bilimsellikten uzak bir söylemdir, itibar edilemez.

Ayrılıkçeşme – Kazlıçeşme arasına Marmaray denildiği ilk kez iddia ediliyor. Proje’ye Marmaray adı, Haluk İbrahim Özmen daha Marmaray Bölge Müdürü olarak atanmadan çok önce 1996 yılında, Yüksel Proje – Louis Berger – De Consult Ortak girişimi tarafından yürütülen Müşavirlik-Kontrollük çalışmaları sırasında, Gebze – Halkalı arası için verilmiş ve proje 2002 yılında sonuçlanan Avrasya Consult Müşavirlik ihalesi sonrası ve halen de süregelmektedir.

Dolayısıyla iddia edildiği gibi Ayrılıkçeşme – Kazlıçeşme arsına Marmaray adı verilmiştir denilerek, bu aşamada kamuoyunu yatıştırmaya yönelik bir yakıştırmadır. Bu kesimi Marmaray olarak adlandırıp, projenin geri kalan kısmı Banliyo sistemidir demek hem “aaaa cambaza bak kurnazlığı” olup hem de Asya Yakası ve Avrupa Yakasına ilave iki ayrı proje daha var demektir. Ancak 76 km’lik Gebze – Halkalı arası Marmaray Projesi böylece 3(üçe) bölünmüş olur. O takdirde 76 km’lik güzergah için neden bir tek Yüklenici görevlendirilmiştir diye sormak gerekir.

Ayrıca 13.6 km’lik bu tünel kesimi için Marmaray denildi ise CR3 İhalesine yaklaşık 1 milyar 300 milyon Euro bedel ödenmesi demek, dünyanın en pahalı kitle ulaşım projesi demektir ki; 1 km çift yol metro maliyeti yaklaşık 92 milyon Euro!! eder. Buna kim inanır veya kim onay verebilir?”

BAKANLIĞIN BU İFADESİ TAMAMIYLA YANLIŞTIR

Ulaştırma Bakanlığı:

“Maltepe Merkezi’nin yedekleyicisi olarak çalışacak olan Halkalı Sıcak Takip izleme- kumanda sistemi yenileme çalışmaları devam eden banliyö hatları ile ilgili konudur.”

Akcan’ın yanıtı:

 “Maltepe Merkezi’nin yedekleyicisi olarak çalışacak olan Halkalı Sıcak Takip izleme- kumanda sistemi yenileme çalışmaları devam eden banliyö hatları ile ilgili konudur.” İfadesindeki “Banliyo hatları” zaten Marmaray bünyesi içinde mevcut T1 ve T2 hatları olarak adlandırdığımız hatlardır ve ayrı bir bütün oluşturmamaktadır. Bu ifade tamamıyla yanlıştır.

BAKANLIĞIN BU İDDİASININ GERÇEKLİK UZAKTAN YAKINDAN İLİŞKİSİ YOKTUR

Ulaştırma Bakanlığı:

“Üsküdar OCC (İşletim Kontrol Merkezi) fonksiyon ve güvenlik gereksinimleri, Gebze- Söğütlüçeşme, Kazlıçeşme- Halkalı Banliyö Hatlarının Rehabilitasyonu işi tamamlandığında Maltepe’de kurulacak olan OCC (İşletim Kontrol Merkezi) ile aynı özelliklere sahiptir.”

Akcan’ın yanıtı:

“Böyle bir iddianın gerçeklikle uzak yakın bir bağlantısı yoktur. 76 km’lik bir güzergahın 13.6 km’lik bir güzergah kumandası ile ayni özelliklere sahip olması nasıl olabilir. Bu 76 km’lik kısımda 42 istasyon, 13,6 km’lik kısımda ise 6 istasyon vardır. Üstelik bu 6 istasyondan Sirkeci’nin açılmayacağını da biliyoruz. Kaldı ki Maltepe Kumanda – Kontrol Merkezi’nde bir de TCDD anahat trenleri için ayrı kumanda tertipleri olacaktır.”

“GETİRİLDİĞİ İDDİA EDİLEN ACİL DURUM LOKOMOTİFLERİ BASİT MANEVRA LOKOMOTİFİDİR”

Ulaştırma Bakanlığı:

“Acil Durum Kurtarma Lokomotifleri temin edilmiş olup, lokomotiflerden biri Kazlıçeşme T3 hattında (bekleme hattı) gare edilecek ve diğeri ise Haydarpaşa’da gare edilecektir. Böylece acil durum anında derhal hatta erişim sağlanacaktır.”

Akcan’ın yanıtı:

“Getirildiği iddia edilen acil durum lokomotifleri; yanılmış olmayı dilemekle birlikte bildiğim bunların, basit birer dizel motorlu manevra lokomotifleri olduğudur.”

“ORTADA BÖYLE BİR BELGE YOKTUR”

Ulaştırma Bakanlığı:

“13.6 Km uzunluğundaki Marmaray Projesinin 29 Ekim 2013 tarihinde işletmeye açılacağı hem BC1 hem de CR3 Sözleşmesinde açık olarak belirtilmiştir. Dolayısıyla, Yüklenici Firmalar, sigorta kapsamlarını bu durum göz önüne alarak belirlemişlerdir.”

Akcan’ın yanıtı:

“Sözleşmenin adı olan Marmaray; yukarıda da açıkladığım üzere, Halkalı – Gebze arasına aittir. 29 Ekim 2013 yılında açılacağı belirtilen tünel kesimidir ve gerek Marmaray adının gerekse de bu tarihte açılacağının Sözleşme’de yer aldığının iddia edilmesi için bunun somut olarak belgelenmesini gerektirir. Ortada böyle bir belge yoktur en azından şu anda… Kamu oyunu gerçeklerle bilgilendirmek ancak belgelemek ile olabilir.”

“BAKANLIĞIN SAVUNMASI KAMUOYUNU YATIŞTIRMA/YUMUŞATMA AMAÇLIDIR”

Ulaştırma Bakanlığı:

“-Sistem bütünlüğünün bozulması iddiası tamamen gerçek dışıdır. Öncelikli olarak Kazlıçeşme ve Ayrılıkçeşme arasındaki Marmaray sistemi işletmeye açılacak ve daha sonraki aşamada, Gebze ve Halkalı bağlantısı gerçekleştirilecektir.

-Üsküdar istasyonunda tesis edilen Kumanda Merkezi için CR3 Sözleşmesine dahildir.

-29 Ekim 2013’te başlayacak olan işletme ile ilgili olarak tüm acil durum senaryoları TCDD ile ortak olarak hazırlanmış, Polis, itfaiye, ambulans, AFAD vb… gibi kurum ve kuruluşların katılımında düzenlenen Güvenlik Komitesi Toplantılarında görüşülmüş TUV- SUD kuruluşu da sürece dahil edilmiştir. Bu senaryolar için tüm eğitimler tamamlanmıştır.

-İddia edilenin aksine Marmaray Projesi TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilecektir. Güvenli bir işletmenin sağlanabilmesi için, gerek teorik ve gerekse iş başı eğitimleri yoğun bir şekilde gerçekleştirilmiştir.”

Akcan’ın yanıtı:

“Yukarıda yazılanlar aslında bunların tümüne yanıt niteliğindedir. Yapılan savunma bana göre, yalnızca kamuoyunu yatıştırma/yumuşatmaya yönelik olmakla kalmayıp, ayni zamanda bir bürokratın üst yönetimden görmesi olası baskıları sonucudur gibi de görülmektedir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.