Dolar 33,0941
Euro 36,3047
Altın 2.627,06
BİST 11.134,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Açık
İstanbul
33°C
Açık
Cum 33°C
Cts 32°C
Paz 32°C
Pts 31°C

Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor

Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (YOLDER) Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-II Hibe Programı kapsamında başvurusunu yaptığı “Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor” adlı mesleki eğitim projesi 1200’ü aşkın başvuruyu geride bırakarak Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmeye değer bulundu.

Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor
14 Ekim 2016 05:27
934

Demiryolu sektöründe hibe desteği alan tek başvuru olan “Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor” Projesi ile demiryolu alt yapı alanında güvenlik açısından büyük önem taşıyan ray kaynakçılarının mesleki yeterliliklere uygun olarak eğitilmesi ve yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca sertifikalandırılması hedefleniyor. Daha önce Erasmus+ Programı kapsamında e-RAIL adlı mesleki eğitim projesiyle AB’den hibe desteği alan YOLDER, ikinci mesleki eğitim projesi için de 114 bin 420 Avro hibe desteği alacak.

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ”Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi II Hibe Programı” kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan projesinin sözleşmesi YOLDER Yönetim Kurulu Başkanı Özden Polat ve Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Demirci’nin katıldığı törenle imzalandı.

Proje kapsamında Alimünotermit Ray Kaynakçılarına yönelik mesleki yeterliliklere uygun öğretim programlarının hazırlanması, pilot kurslar düzenlenmesi ve katılımcıların yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu tarafından sertifikalandırılması faaliyetlerinin yürütüleceğini belirten YOLDER Yönetim Kurulu Başkanı Özden Polat, “Milli Eğitim Bakanlığı’ın faydalanıcı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sözleşme makamı olduğu hibe programına teklif çağrısı döneminde tüm Türkiye’den 1200’ün üzerinde proje başvurusu yapılırken, sadece 37 proje hibe desteği almaya hak kazandı. Erasmus+ Programı kapsamında desteklenen e-RAIL projemizin ardından yine birçok başvuruyu geride bırakıp, demiryolu yapım ve bakım personelinin mesleki eğitimine yönelik ikinci projemizle AB’den hibe desteği almış olmak Derneğimiz adına önemli bir başarıdır. Bu başarıda katkısı bulunan üyelerimize ve başvuru aşamasında her türlü desteği aldığımız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi çalışanlarına teşekkür ederiz” dedi.

İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAK
Özellikle serbest demiryolu piyasasının genişlemesi ve sektörde istihdam edilecek yeni işgücü sayısının artmasıyla eğitim ve sertifikasyon süreçlerinin büyük önem kazandığına dikkat çeken Polat, sözlerine şöyle devam etti: “Raylı sistemler taşımacılığının kalitesinden ve güvenliğinden sorumlu önemli demiryolu mesleklerinden biri olan ray kaynakçılarının sayısı ülkemizde oldukça az ve mevcut çalışanların yaklaşık yüzde 95’i sertifikasız. Ülkemizde ve Avrupa’daki demiryolu altyapı inşaatları için hizmet sağlayıcıların sayısındaki artış ve mesleğin önemi göz önünde bulundurulduğunda, nitelikli eğitim almış ve belgelendirilmiş ray kaynakçılarına fazlasıyla ihtiyaç duyulduğu açıktır. Projemiz sertifikasız çalışan ray kaynakçıları ile işsiz yetişkinlerin niteliklerinin geliştirilmesi, yeterliliklerinin artırılması, sertifikalandırılmaları ve hayat boyu öğrenme süreçlerinin desteklenmesini hedeflemektedir. Sertifikalandırılmış işsiz yetişkinlerin istihdam edilmesi de projemizin amaçları arasındadır.”

RAY KAYNAKÇILARI NASIL SERTİFİKALANACAK?
Raylı sistemler alanında Sivil Toplum Kuruluşu, üniversite ve kamu düzeyinde hizmet üreten üç kurumu bir araya getiren projede koordinatörlük görevinin üstlenen YOLDER, eş başvruran kurum Erzincan Üniversitesi Refahiye Meslek Yüksek Okulu ile birlikte eğitim modüllerinin hazırlanması görevini üstlenecek. Projede iştirakçi kurum olarak yer alan TCDD Ankara Eğitim Merkezi Müdürlüğü ise kurs ve atölyeler için uzman ve yer desteği sağlayacak. AB hibe fonuyla gerçekleştirilecek proje bir yıl sürecek. Ulusal Mesleki Yeterlilik ile uyumlu Alimünotermit Ray Kaynakçısı eğitim modülleri hazırlanarak Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi Genel Müdürlüğü’nün onayına sunulacak. Onay sürecinin ardından 60 katılımcının eğitimi gerçekleştirilecek. Kursu başarıyla tamamlayanlar Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme merkezinden sınava girecek. Sınavı başarıyla geçerek sertifika almaya hak kazanan işsiz yetişkinler için istihdam çalışmaları yürütülecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.