Dolar 32,7244
Euro 35,0767
Altın 2.433,42
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Açık
İstanbul
29°C
Açık
Çar 30°C
Per 30°C
Cum 28°C
Cts 28°C

Raylı Ulaşım Araçlarında Yabancı Markalar Yerine Kendi Markalarımızı Desteklemeliyiz

26 Ekim 2014 18:11 | Son Güncellenme: 26 Ekim 2014 18:12
3.837

Türkiye son yıllarda kent içi ulaşıma verdiği hızlı yatırım projeleri ile başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Adana, Kayseri, Konya, Antalya, Samsun ve Gaziantep dahil toplam 11 ilde Metro, Hafif Raylı Araçlar (LRT) ve Tramvaylar olmak üzere farklı ülkelerin markalarından oluşan 2036 adet araç ile maalesef yabancı Raylı Ulaşım Araçlarının cennetine dönüşmüş bulunmaktadır.

Aşağıda İllerimizde raylı araçların menşei, marka ve sayıları verilmiştir.

Şehir ve Set Adedi :
İstanbul- LRT, Metro, Tramvay : 1045 adet
Ankara- LRT, Metro: 528
İzmir- LRT, Metro :154
Bursa- LRT : 100
Eskişehir- Tramvay :24
Adana- LRT: 36
Kayseri- LRT: 38
Konya- Tramvay: 60
Antalya- Tramvay: 14
Samsun- Tramvay: 21
Gaziantep- Tramvay: 16

Toplam :2036 adet Raylı Ulaşım Aracı

Bu araçların hangi ülkelerden satın alındığı ve markalarına bakacak olursak ;

İstanbul M1 hattında 103 adet ABB/ İsviçre, T1 hattında 55 adet Bombardier/Kanada ve 37 adet Alstom/ Fransa araçları, M2 hattında 32 adet Alstom/ Fransa ve 92 adet Hyundai Rotem / G.Kore araçları, M3 Hattında 80 adet Alstom/Fransa, M4 hattında 144 adet CAF/ İspanya, T4 hattında 2 adet ABB, 32 adet KTA/ İsveç, 34 adet Hyundai Rotem, F1 hattında 4 adet Garaventa/Avusturya , Nostalji Tramvay Duewag/ Almanya 13 adet, Gotha Waggonbau ( Bombardier)/Almanya 3 adet
Marmaray hattında ; 424 adet Hyundai Rotem/G.Kore,
Ankara’da Sincan-Kayaş hattında 96 adet Hyundai Rotem/ G.Kore, M1 hattında 108 adet Bombardier/Kanada, 324 adet CSR/Çin, 33 adet Breda/İtalya,
Bursa’da ; 48 adet Siemens / Almanya, 30 adet Bombardier, ilk defa T1 hattında yerli ve milli üretim 6 adet ipekböceği/Durmazlar,Adana , 36 adet Hyundai Rotem/G.Kore,
Eskişehir’de; 24 adet Bombardier/Kanada,
İzmir’de ; Hatay-Evka hattında 45 adet ABB/İsviçre, 32 adet CSR/Çin, Aliağa-Menderes hattında 77 adet LRT aracı CAF/İspanya,
Kayseri’de ; 38 adet Ansaldo Breda Tramvayı / İtalya,
Konya’da ; 90 adet Alman 2. El tarmvay ve 60 adet yeni Scoda tramvayı / Çek Cumhuriyeti,
Samsun’da ; 16 adet Ansaldo Breda/ İtalya ve 5 adet CNR/ Çin,
Antalya’da ; 14 adet alman meşeili 2 el araç….

Ortalama araç fiyatlarının 3 milyon Euro düzeyinde olduğu dikkate alınırsa, 2036 araç için yaklaşık 6.1 milyar Euro ödenmiş olup bir o kadar da yedek parça ve stok maliyeti için harcanması beklenmektedir.

2013-2025 yılları arasında ihtiyaç duyulan şehir içi raylı sistem araç sayısının da 7000 adedi bulması beklendiği göz önüne alınırsa eğer yerli üretime geçemez isek Türkiye’nin bir yabancı araç hurdalığına döneceğini bunun yanı sıra her bir farklı markanın yedek parça ve stok maliyeti de düşünüldüğünde korkunç bir harcama israf kalemi oluşacağı kesindir. 2013-2025 yılları arasında şehir içi raylı sistem araçlarına toplam 20 ile 22 milyar Euro arasında kaynak harcanması, bunun yanı sıra yedek parça, stok ve bakım maliyetinin de yaklaşık 10 milyar Euro’yu bulacağı beklenmektedir.

Hiçbir gelişmiş ülkede böylesine bir plansız israf yapılmamaktadır. Her ülkenin kendi markaları vardır ve bu üretimleri o firmalar yapar. Örneğin Almanyada Siemens, Fransada Alstom, G.Korede Hyundai Rotem, Çinde CSR ve CNR, Kanada da Bombardier, İsveç ve İsviçrede ABB, Çek Cumhuriyetinde Skoda, İspanyada CAF, İtalyada Ansaldo Breda tek başına kendi ülkesinin Raylı ulaşım araçlarını ve yedek parçalarını üretirken bizde ise tüm bu ülkelerin karışımından oluşan markaların hepsi bizim şehirlerimizde, bizim ülkemizde adeta bir cennet hayatı yaşamakta ve ülkemizde bir uçtan bir uca cirit atmaktadır.

Vatandaşlarımızın vergileri ile toplanan alın teri, göz emeği tüm paralar maalesef bu ülkelere aktarıldı. Artık tüm bu israf ve yabancı marka hayranlığına bir son vermenin zamanı gelmiş ve geçmektedir.

Son zamanlarda ARUS ( Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri ) Küme üyesi Sanayicilerimizin büyük gayretleri ile kendi markalarımız çıkmaya başladı.

ipekbocegi_tramvay

İşte örneği İpekböceği Tramvayı : Bursa’da Durmazlar firması ve Bursa Büyükşehir belediye başkanımız Sn. Recep Altepenin büyük destekleri ile üretildi ve şimdi Bursa meydanlarında hizmet vermektedir.

İstanbul tramvay1

İşte diğer bir örnek ; RTE ve İstanbul Tramvayı : İstanbulda Belediye Başkanımız Sn.Kadir Topbaş ve İstanbul Ulaşım Genel Müdürü Sn. Ömer Yıldız’ın büyük destekleri ile üretildi ve İstanbul’da hizmet vermeye başladı.

bozankaya-2

Diğer bir Örnek ; Bozankaya TCV Trambüsü : Malatya’da Malatya Belediyesi başkanımız Sn.Ahmet Çakır’ın büyük destekleri ile Malatya için üretilen 10 adet TCV Trambüsler önümüzdeki ay hizmet vermeye başlayacaklar.

Ayrıca Bozankaya Kayseri Belediyesinin yaptığı 30 tramvay ihalesini kazandı ve üretime başlıyor.

Durmazlar firması İzmir Belediyesinin 38 araçlık Tramvay ihalesini almak için büyük gayret sarfediyor.

Belediyelerimiz artık ihalelerde yerli katkı şartını koymaya ve sanayicilerimize destek olmaya başladılar.

Devletimiz Kamu ihale kanununda yerli katkı ya önem vermeye başladı.

Sonuç olarak devletimizin, belediyelerimizin tüm ihalelerde kendi sanayicilerimize ve kendi markalarımıza destek olması, lüzumsuz yabancı hayranlığı, plansız olarak seçimlere yetiştir politikaları ve tüm bu israflardan kurtulmamızın zamanı gelmiş ve geçmektedir.

İşte İpekböceği markası, İşte TCV Trambüs ve Tramvay markası, işte RTE ve İstanbul Tramvayı, Kayseride ve İzmirde üretilecek tramvaylar.

Kendi markalarımıza destek verip onları tüm yurt sathına yaymamız gerekmektedir ki kendi sanayicilerimiz, işçilerimiz, mühendislerimiz yerli üretimin içinde olsun. Yeni teknoloji transferleri sağlansın ve benim ülkem, benim sanayicim kalkınsın, cari açık kapansın, işsizlik önlensin ve yeni istihdam alanları sağlansın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.