Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

17 Eylül 2015 Perşembe, 02:29
Dr. İlhami Pektaş
Dr. İlhami Pektaş ilhamipektas@gmail.com Tüm Yazılar

Raylı Ulaşım Sistemlerinde Çin Modeli’ni Uygulamalıyız!

Son 10 yılda demiryolunda büyük atılım yapan Çin modelini kendimize örnek model almalıyız. Çünkü ; Çin devlet politikası gereği tüm dış alımlarda % 70 yerli katkı şartı ve Çinli firmalarla işbirlikleri – know-how transferleri ile kendi milli sanayini yaratmıştır.
• Çin, Demiryolu Yatırımlarına çok geç başlamış olmasına rağmen bugünkü altyapısının % 50’si son 50 yılda gerçekleştirmiştir.
• 2000’li yıllarda önemli yatırımlar yapılmış olmasına rağmen 2009-2010 yılları arası yatırımlarının zirve dönemi olmuştur. Çin politikası gereği tüm alımlarda Çinli firmalarla işbirlikleri – know-how transferleri ile kendi milli sanayini yaratmıştır.
• 2000’lerde CNR ve CSR Çin firmaları ilk 5 üretici arasında değilken bugün dünyada ilk 2. Sıraya yükselmiştir.
• 2006-2012 arası Bombardier, Alstom, Siemens gibi öncü firmalar %3 büyüme gerçekleştirirken , Çin firmaları, CNR ve CSR ortalama % 25 büyüme gerçekleştirmiştir.
• 2000 yılına göre Çin kapasitesini 15 kat artırarak, 3000 metro aracı/yıl kapasiteye ulaşmıştır.
• Sertifikasyon nedeniyle hala Avrupa Pazarına araç satmakta zorlanan Çinli firmalar, AB’deki güçlü rakipleri karşısında Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye gibi farklı pazarlara yönelmiştir.
• Önemli fırsatlar sunan Asya, Afrika ve Ortadoğu pazarları öncelikli olmak üzere 2011-2013 yılları arasında Afrika / Ortadoğu metro araçları pazar payında %72 artış sağlamıştır. 2011-2013 yılları arasında ise Güney/Doğu Asya Multiunit lokomotif pazar payında da % 65 artış göstererek bugün Dünya pazarında ilk 1 ve 2.ci sıraya yükselmiştir.
Bu nedenle Türkiye ;

Çin’in uyguladığı bu örnek politika gibi kendi DEVLET POLİTİKASINI uygulayarak ve 2023 yılına kadar kendi markalarını yaratarak 2 Trilyonluk Dünya pazarında yerini mutlaka almalıdır.

Bu haber için gelen aramalar:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz