Dolar 32,4415
Euro 34,9584
Altın 2.472,71
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Açık
İstanbul
22°C
Açık
Cum 22°C
Cts 22°C
Paz 22°C
Pts 24°C

Halkalı Gümrük Müdürlüğü Lojistik Merkezi’nin Temeli Atılıyor

Halkalı Gümrük Müdürlüğü Lojistik Merkezi’nin Temeli Atılıyor
14 Eylül 2013 17:04 | Son Güncellenme: 18 Mayıs 2014 17:05
1.391

Bakan Hayati Yazıcı, Türkiye’nin toplam dış ticaretinin yüzde 10’undan fazlasının Halkalı Gümrüğü tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün şehir içinde kalması nedeniyle şehir trafiğinin bu durumdan olumsuz etkilendiğini dile getirdi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye’nin toplam dış ticaretinin yüzde 10’undan fazlasının Halkalı Gümrüğü tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün şehir içinde kalması nedeniyle şehir trafiğinin bu durumdan olumsuz etkilendiğini dile getirdi. Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün 17 Eylül’de temeli atılacak Büyükçekmece’deki yeni merkeze taşınmasıyla hizmet kalitesinin artırılacağını belirten Bakan Yazıcı, Türkiye’nin imajının olumlu yönde değişmesi, gümrük kontrollerinde etkinliğin artırılması ve yasal ticaretin kolaylaştırılması dolayısıyla, dış ticaretin olumlu etkileneceğini bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Hayati Yazıcı Halkalı Gümrük Müdürlüğü Lojistik Merkezi’nin temelinin atılmasına yönelik yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’den Avrupa ülkelerine kara ve demiryolu ile taşınan eşyanın büyük bölümünün gümrük işlemlerinin Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nden gerçekleştirildiğini bildirdi. Bakan Yazıcı, 2011 yılında 135 milyar dolarlık toplam ihracatın 21 milyar dolarının, 241 milyar dolarlık toplam ithalatın 19 milyar dolarının, 2012 yılında; 152 milyar dolarlık toplam ihracatın 21 milyar dolarının, 237 milyar dolarlık toplam ithalatın 17 milyar dolarının Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nden gerçekleştirildiğini belirtti. Türkiye’nin toplam dış ticaretinin yüzde 10’undan fazlasının Halkalı Gümrüğü tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden Bakan Yazıcı, Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün şehir içinde kalması nedeniyle şehir trafiğinin bu durumdan olumsuz etkilendiğini dile getirdi.

Buraya gelen ve giden TIR’ların gümrük sahasına giriş ve çıkışlarında fiziki koşullar ve gümrük sahasının yetersizliğinden kaynaklanan olumsuzlukların yanı sıra bu taşıtların şehir trafiğine çıkış saatlerine ilişkin taşıyıcı firmalarla ilgili şikayetlere neden olduğunu vurgulayan Yazıcı, şunları kaydetti:

“Bu olumsuzlukların bertaraf edilebilmesi ve artan ithalat-ihracat işlemlerinin daha hızlı ve kaliteli gümrük hizmet sunumu ile sağlanabilmesi amacıyla Halkalı Gümrük Müdürlüğünün İstanbul dışında uygun bir güzergah üzerine taşınması ihtiyacı doğmuştur. Bu doğrultuda, modern bir gümrük tesisi inşa edilmek üzere Büyükçekmece ilçesi Muratbey mahallesi E-80 karayolu üzerinde Çatalca yol ayrımında bulunan 217 dönümlük arazi Bakanlığımıza tahsis edilmiş ve gümrük tesisi inşasının Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilmesi amacıyla Bakanlığımız ile TOBB arasında 17 Mayıs 2012 tarihinde protokol imzalanmıştır.”

-“HİZMET KALİTESİ ARTACAK”-

Bakan Yazıcı, Halkalı Gümrük Müdürlüğü’ nün Bakanlığa tahsisi yapılan arazinin yer aldığı Büyükçekmece’ye taşınması ile hizmet kalitesinin artırılması, Türkiye’nin imajının olumlu yönde değişmesi, gümrük kontrollerinde etkinliğin artırılması ve yasal ticaretin kolaylaştırılması dolayısıyla, dış ticaretimizin olumlu yönde gelişmesinin öngörüldüğü vurgulandı.

Halkalı’ya demiryolu ile gelecek eşyaya gümrük hizmeti vermek üzere 25 Ocak 2013 tarihli 28539 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Halkalı Gar Gümrük Müdürlüğü kurularak Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün taşınması sonrası demiryolu ile gelen eşyaya verilecek gümrük hizmetlerinin devamlılığı sağlanmış olacağına değinen Bakan Yazıcı, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu çerçevede Halkalı Gümrük Müdürlüğü, yeni yerinde 217 dönüm arazide inşa edilerek yeniden yapılandırılacaktır. Türkiye’nin işlem hacmi en büyük gümrüklerinden biri olan Halkalı Gümrüğü 60 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 217 dönüm arazide yeniden inşa edilecek. 17 Eylül 2013 Salı günü temelini atacağımız Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün Yeni Tesislerini 1 yıl içinde tamamlayarak hizmete sokacağız. Yeniden yapılandırılıp hizmete sokulacak olan Gümrük Kapısı için bütçeden hiçbir kaynak ayrılmamıştır. Yap-İşlet-Devret modeli ile yenilenecek olan Gümrük Kapısı işlevsel bir yapıya kavuşturulup, hizmet alan ve hizmet sunanların ihtiyaçları etkin biçimde karşılayacaktır. Halkalı Gümrük İdaresinin, yeniden yapılandırılacak gümrük tesislerine taşınması ile de bütün ithalat ve ihracat gümrük hizmetlerinin topluca karşılanacağı bir lojistik üs haline gelecektir. Mevcut Halkalı Gümrük Müdürlüğünün yeni yerinde yapımı tamamlandıktan sonra buraya taşınması ile de İstanbul trafiğinde de büyük rahatlama olacaktır. Yeniden yapılacak Gümrük Kompleksi içerisinde İdari ve Ticari Binalar, Geçici Depolama alanları, Tasfiyelik Eşya ve Kaçak Eşya Ambarları, Soğuk Hava Deposu yer alacaktır.”

-HALKALI GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ HAKKINDA-

Halkalı Gümrük Müdürlüğü, 1983 yılında Sirkeci Gümrük Müdürlüğü’nün Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletme Müdürlüğü’ne hizmet vermesi için Halkalı’ya taşınması sonucu kurulan bir gümrük idaresi olup, önce Halkalı Giriş Gümrük Müdürlüğü olarak faaliyete başlamış 2000 yılında Halkalı Çıkış Gümrük Müdürlüğü ile 2006 yılında Halkalı Tekstil İhtisas Gümrük Müdürlüğü ile birleştirilerek faaliyetine devam ediyor. Şuan Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı bulunan Gümrük Müdürlüğü, Tcdd İşletme Müdürlüğü mülkiyetindeki toplam 150 dönüm gümrüklü sahada hizmet veriyor. 

Kaynak

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.