Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi - Arus
Demiryolu Mühendisleri Derneği

Velaro Setler Ne Zaman Teslim Edilecek

YHT’lerin üretimine planlandığı gibi haziran ayında başlandı ve 2016 yılının yaz mevsiminde başlayarak sözleşmede belirlenen tarihlerde Türkiye’ye teslim edilecek.

31 Ağustos 2014 Pazar, 11:32

Alman teknoloji firması Siemens, Türkiye için üreteceği 7 Yüksek Hızlı Tren (YHT) setlerinden ilkini Türkiye’ye getirmesinin ardından, kalan 6 yüksek hızlı trenin üretiminin devam ettiğini açıkladı.

Siemens, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) için üreteceği 7 hızlı tren setinden ilkini teslim etmişti. Firmanın kalan trenlerin üretimine ne zaman başlayacağı merak konusu olmuştu.

Siemens Altyapı ve Şehirler Sektörü Raylı Sistemler Bölümü İletişim Sorumlusu Peter Gottal, konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı. TCDD için üretilen 6 yeni hızlı trenin üretimine planlandığı gibi haziran ayında başlandığını belirten Gottal, firmanın yeni YHT’lerin teslimatına 2016 yılının yaz mevsiminde başlayacağını ve sözleşmede belirlenen tarihlerde Türkiye’ye teslim edileceğini söyledi.

Yeni YHT’lerin Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bir liman kenti olan Krefeld’deki fabrikada yapıldığını hatırlatan Gottal, başka bir sözleşme kapsamında üretimi tamamlanan bir yüksek hızlı trenin bu yıl Türkiye’ye taşındığını ve bu trenin şu an TCDD’nin hatları üzerinde test edildiğini ifade etti.

TCDD’nin yeni YHT’lerde konfor unsuruna önem verdiğine dikkati çeken Gottal, “Yeni YHT’ler, TCDD’nin yolcuları için çok yüksek düzeyde konfor şartlarını karşılayacak nitelikte olacak. TCDD, konforlu yolcu kompartımanları, yüksek düzeyde yiyecek içecek hizmetleri ve dahili multimedya uygulamalarıyla YHT’lerle ulaşımın çok gelişmiş araçlarla sağlanması konusunda yolcuların önceliklerini dikkate aldı” diye konuştu.

Peter Gottal, yeni YHT bağlantılarının sahip olduğu konforla ulaşım alanında Türkiye’de rekabet oluşturacağına işaret ederek, “Ankara – İstanbul arasındaki yeni YHT bağlantı hattı, uçak yolculuğuna kıyasla bazı rekabetçi avantajlara da sahip olacak” dedi.

– “Ankara- İstanbul yüksek hızlı tren hattının Türkiye’nin büyük bir başarısı olduğuna eminiz”

Trenlerin teslimat planlamasında ve üretim aşamasında herhangi bir değişiklik olmadığını vurgulayan Gottal, söz konusu projenin yüzde 100 planlanan şekilde devam ettiğini dile getirdi.

Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz ay açılışı yapılan Ankara-İstanbul YHT hattına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Gottal, şunları kaydetti:

“Siemens, yeni YHT açılış sürecini yakından izliyor. Çünkü Siemens, bu kapsamlı ulaşım projesinin bir parçası olma şansına sahip olmaktan dolayı büyük gurur duyuyor. Ankara- İstanbul yüksek hızlı tren hattının Türkiye’nin büyük bir başarısı olduğuna eminiz ve bu gelişme Türk halkının günlük yaşantısına olumlu katkılar yapacaktır.”

Gottal, daha önce YHT’ler için somut bir sipariş değerinin resmi olarak açıklanmadığını ancak servis hariç teknik ve güç donanımlarına bağlı olarak 30-35 milyon avro aralığında bir fiyat düşünüldüğünü açıklamıştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz