Dolar 32,2173
Euro 34,9678
Altın 2.423,73
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
21°C
Hafif Yağmurlu
Sal 25°C
Çar 26°C
Per 26°C
Cum 27°C

İzmir’e Hızlı Tren Müjdesi

2015 yatırım programında, Çandarlı Limanı’nın alt ve üstyapı ihalesi, Kemalpaşa OSB lojistik merkezi altyapısı ile hızlı trenin Ankara-Afyonkarahisar kesimi yapımına yer verildi

İzmir’e Hızlı Tren Müjdesi
5 Kasım 2014 10:18
1.956

Ulaştırma ile ilgili 2015 yatırım programında İzmir’in dev projeleri yer buldu. Önümüzdeki yıl Çandarlı Limanı’nın mendirek harici altyapı ve üst yapısı için YİD (yap-işlet-devret) yöntemiyle ihaleye çıkılacağı açıklanırken, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi demiryolu bağlantı hattı kapsamındaki lojistik merkez inşaatının altyapısının tamamlanacağı belirtildi. Öte yandan, Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinin Ankara-Afyonkarahisar kesiminin yapım çalışmalarına devam edileceği, Afyonkarahisar-Uşak-İzmir kesiminin yapım ihalesine çıkılacağı ifade edildi.

Kalite artırılacak
2015 yılı yatırım programı açıklandı. Programa göre kamu sabit sermaye yatırımları içerisinde en büyük pay yüzde 31 ile ulaştırma sektörünün olacak. Seneye Çandarlı Limanı ile Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi programdan pay alacak. Yatırım programında ayrıca Afyonkarahisar-Uşak-İzmir kesiminin yapım ihalesine çıkılacak.
2015 Yılı Programı’na göre, ulaştırma ve lojistik alanlarında, yük ve yolcu ulaştırma hizmetlerinin etkin, verimli, ekonomik, çevreye duyarlı, emniyetli bir şekilde sağlanması hedeflendi. Yük taşımacılığında, kombine taşımacılık uygulamalarının geliştirilerek demiryolu ve denizyolu paylarının artırılması, kalitenin ve güvenliğin yükseltilmesi ve ulaştırma planlamasında koridor yaklaşımına geçilmesinin esas olacağı belirtildi. Ulaştırma sektöründe 25 milyar 776 milyon liralık kamu sabit sermaye yatırımı gerçekleştirilmesi planlandı. Özel sektörün ise 58 milyar 610 milyon liralık ulaştırma yatırımı yapması bekleniyor.

Kazalar önlenecek
2015 yılında kazaların azaltılması için de çalışmalar yapılacak. Trafik yoğunluğunun yüksek olduğu kesimlerde trafik güvenliğinin artırılması ve taşıma sürelerinin kısaltılması amacıyla 200 kilometresi otoyol olmak üzere bin kilometre bölünmüş yol yapılacak. Ankara merkez olmak üzere Onuncu Kalkınma Planında tanımlanan hızlı tren çekirdek ağının yapımına, karma trafiğe uygun yüksek standartlı demiryolu inşaatlarına ve elektrifikasyon ve sinyalizasyon projelerine öncelik verilecek. Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinin Ankara-Afyonkarahisar kesiminin yapım çalışmalarına devam edilecek, Afyonkarahisar-Uşak-İzmir kesiminin yapım ihalesine çıkılacak.
2015 yılında havalimanlarındaki toplam trafiğin 184 milyon yolcuya yükselmesi bekleniyor. Hava Ulaşımı Genel Etüdü çalışması başlatılacak ve İstanbul Üçüncü Havalimanı yapım çalışmaları devam ettirilecek. Hava Ulaşımı Genel Etüdü çalışması başlatılacak ve geliştirilecek. Enerji verimliliğini, temiz yakıt ve çevre dostu araç kullanımını sağlayan ulaşım sistemlerine öncelik verilecek.

Araç Kimliklendirme Sistemi oluşturulacak
Trafik akışının takibi ve kolaylaştırılması, kurallara uyumda caydırıcılığın sağlanması amacıyla elektronik denetleme sistemleri öncelikle 21 büyükşehirde yaygınlaştırılacak ve yapılan trafik denetimleri etkinleştirilecek. Sızma ve klonlama gibi ihlallere karşı ileri seviyede güvenlikli, işletilebilir ve sürdürülebilir bir Araç Kimliklendirme Sistemi oluşturulacak. Trafik güvenliği çalışmaları kapsamında 130 adet kaza kara noktası ile 100 adet sinyalize kavşağın iyileştirilmesi ve bölünmüş yollar başta olmak üzere 2 bin 400 kilometre otokorkuluk yapım ve onarımının gerçekleştirilmesi ile 25.2 milyon metrekare yatay işaretleme ve 155 bin metrekare düşey işaret levhasında yenileme yapılacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.