Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Cts 28°C
Paz 30°C
Pts 29°C
Sal 29°C

Tcdd ve Arus İş Birliğiyle Yerli ve Milli Üretim Seferberliği

Yerli ve milli üretim seferberliği kapsamında TCDD ve Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) iş birliğiyle 18 Temmuz 2017 Salı günü OSTİM Konferans Salonu’nda “Yerlileştirmeye Yönelik İş Birliği Günü” gerçekleştirildi.

Tcdd ve Arus İş Birliğiyle Yerli ve Milli Üretim Seferberliği
24 Temmuz 2017 12:38
600

Yerli ve milli üretim seferberliği kapsamında TCDD ve Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) iş birliğiyle 18 Temmuz 2017 Salı günü OSTİM Konferans Salonu’nda “Yerlileştirmeye Yönelik İş Birliği Günü” gerçekleştirildi.

Toplantıya Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD’nin Bağlı Ortaklıklarının Genel Müdürleri,ASO Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, ARUS üyesi firmalar ile TCDD ve Bağlı Ortaklıkların yetkilileri katıldı.

AKA: “YAPTIĞIMIZ YATIRIMLAR, NEREDEN NEREYE GELDİĞİMİZİN GÖSTERGESİDİR”

Konuşmasına 15 Temmuz’un yıl dönümünü hatırlatarak başlayan ve şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere de şifalar dileyerek başlayan Aka, Bakanlık olarak, bütçe imkânları çerçevesinde yapılabilecek en yüksek miktarda yatırım yapabilmenin gayreti içinde olduklarını söyledi.

2003 yılından bugüne kadar Bakanlığın 347 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiğini ifade eden Aka, “Personelin maaşlarının dahi ödenmekte güçlük çekildiği dönemleri hatırladığımızda, bu 347 milyar liralık yatırımın ve nereden nereye geldiğimizin önemi daha da iyi anlaşılacaktır.” dedi.

Bu dönem içerisinde demiryolu sektörü için de 60 milyar lirayı aşan bir yatırım gerçekleştirildiğinin altını çizen Aka şöyle devam etti: “Demiryollarımızda mevcut hatların yenilenmesi, yüksek hızlı ve hızlı tren, lojistik merkezler, sinyalizasyon ve elektrifikasyona kadar çok sayıda proje yürütüldü ve yürütülmeye de devam ediliyor. İnşallah 2023 yılına kadar söz konusu projeler tamamlandığında 3.500 km yüksek hızlı, 8.500 km hızlı tren hattımız olduğu gibi konvansiyonel hatlarımızın tamamı elektrikli ve sinyalli olacak. 2023 yılına kadar ayrıca hali hazırda 7 adedi işletmeye açılmış bulunan toplam 21 adet lojistik merkezimizin tamamı hizmete açılmış olacak.”

Demiryolu Sektöründe yerli ve milli üretim konusuna değinen Aka, ekonomik bağımsızlığımız için söz konusu projelerin yanı sıra demiryolu sektöründe yerli ve milli üretime yönelmek ve kendi milli markalarımızı oluşturmak gerektiğini vurguladı.

Bu konuda önemli mesafeler alındığını söyleyen Aka, düne kadar en basit malzemeler bile ithal edilirken, bugün çeken ve çekilen araçların dahi TCDD’nin Bağlı Ortaklıklarında üretebilir hale geldiğini belirtti.

“DATEM’DE ÜRÜNLERİNİZİN TESTLERİNİ YAPTIRIN”

TÜVASAŞ’ta İlk Yerli Anadolu Dizel Tren Setinin, Milli Dizel Motoru ve E-1000 Milli Elektrikli Lokomotifinin TÜLOMSAŞ’ta, Milli Yük Vagonunun da TÜDEMSAŞ’ta üretiminin başarıyla gerçekleştirildiğini anlatan Müsteşar Aka, “Ankara Ray Kaynak Fabrikası’nda Yerli ve Milli Makas Taşıma Vagonu projesini başarıyla tamamlayarak, büyük işgücü, zaman ve döviz tasarrufu sağlanmasında emeği geçen herkesi kutluyorum. Her konuda olduğu gibi yerli ve milli üretim konusunda bizlere büyük destek veren, yol gösteren Sayın Bakanımıza da şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Bakanlık olarak bütün organize sanayi bölgelerine demiryolu bağlantısı yapmayı hedeflediklerini aktaran UDHB Müsteşar Suat Hayri Aka, konuşmasının sonunda sanayicilere seslenerek; sanayicilerin ürün testlerini, her türlü testleri yapabilecek laboratuarlara sahip TCDD’nin Ankara Behiçbey’deki Demiryolu Araştırma ve Teknoloji Merkezinde (DATEM) yaptırmalarını istedi.

“DEMİRYOLLARI ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR”

Toplantıda konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın liderliğinde ve hükümetlerimizin desteğiyle yeni bir demiryolu seferberliği başlatıldığının altını çizerek, seferberlik kapsamında bugüne kadar 60 milyar liranın üzerinde yatırım yapıldığını ve demiryollarının adeta altın çağını yaşadığını vurguladı.

Apaydın, bu yatırımlarla başta YHT projeleri olmak üzere, büyük projeler gerçekleştirildiğini söyleyerek “Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemiz yüksek hızlı tren teknolojisi ve konforuyla tanıştırdık.” dedi.

Bursa’dan Bilecik’e, Konya’dan Adana’ya, Mersin ve Gazintep’e kadar hızlı tren projelerinin inşasının sürdüğünü kaydeden Apaydın, yenilenen hatlar, modernizasyon çalışmaları, şehir içi raylı sistem projeleri, lojistik merkez projeleri ile ilgili de bilgi verdi.

Apaydın, gerçekleştirilen en önemli projelerden birinin de Demiryolu Sektörünün Serbestleşme Süreci kapsamında TCDD’nin kendini altyapı işletmecisi olarak yeniden yapılandırması olduğunun altını çizdi.

RAYLARDA YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM SEFERBERLİĞİ

“Ülkemizin en köklü kurumlarından biri olarak vatan sathını sadece demir ağlarla örmekle kalmadık. Demiryolu endüstrisinin ülkemizde gelişmesi ile yerli ve milli üretim kapsamında önemli çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz”diyen Apaydın, TCDD öncülüğünde hızlı tren makasları üretmek üzere Çankırı’da VADEMSAŞ, tren üretimi için Adapazarı’nda EUROTEM ve hızlı tren traversleri için Sivas’ta SİTAŞ kurulduğunu, yine TCDD’nin destekleriyle KARDEMİR’de de ray üretimi yapılmakta olduğu kaydetti.

Milli demiryolu Sanayisinin gelişiminde TCDD ve Bağlı Ortaklıklarınca yürütülen projelere değinen Apaydın; “TCDD’nin Bağlı Ortaklıkları TÜVASAŞ’ta Anadolu Yerli Dizel Tren Seti ile diğer bağlı ortaklığımız TÜDEMSAŞ’ta İlk Milli Yük Vagonumuzun üretimi başarıyla tamamlanmıştır. Milli Dizel Motoru ve E-1000 Milli Elektrikli Lokomotifinin üretimi TÜLOMSAŞ’ta tamamlanarak, raylara indirilmiştir. İlk Yerli ve Milli Makas Taşıma Vagonu Ankara Ray Kaynak Fabrikası’nda üretilmiştir.” dedi.

YHT hatlarında 19 adet set ile hizmet verildiğini, YHT filosuna 106 adet set daha ilave etmeye yönelik proje yürütüldüğünü söyleyen Apaydın, söz konusu YHT setlerinden 60 adedinin yüzde 53, 16 adedinin ise yüzde 74 yerlilik oranı ve Milli Tren olarak üretileceğini anlattı.

TCDD’DEN ARUS’A VE YERLİ ÜRETİME TAM DESTEK

“Bağlı Ortaklıklarımız TÜLOMSAŞ’ta Milli Yüksek Hızlı Tren Seti ile TÜVASAŞ’ta Yeni Nesil Milli Elektrikli Tren Seti ve Yeni Nesil Dizel Tren setleriyle ilgili çalışmalarımız yoğun şekilde devam etmektedir.”dedi ve “Milli Elektrikli Tren setlerini asgari yüzde 60 yerlilik oranlarıyla üretmeyi hedeflemekteyiz. Biz bu yerlilik oranlarını yeterli görmüyoruz. Yerlilik oranlarını daha da yukarı çıkarmaya yönelik çalışmalarımız devam edecektir.” ifadelerinde bulunan Apaydın, TCDD ve Bağlı Ortaklıklar bünyesinde yerli ve milli üretime yönelik çalışmalar devam ederken, sektörün nitelikli insan gücü ihtiyacının karşılanması ve demiryolu sanayisinin oluşması amacıyla ilgili üniversiteler sivil toplum kuruluşlarının desteklendiğini belirtti. Apaydın, TCDD’nin “İş Birliği, Güç Birliği ve Milli Marka’’ inancıyla 2012 yılında kurulan Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesinin kuruluşundan itibaren üyesi olduğunu söyledi.

TCDD Genel Müdürü Apaydın, 20 ilden 170 üyesi ve 32 bin 450 çalışanı bulunan ARUS üyesi üretici firmaların yüzde 48’den yüzde 60’a varan yerlilik oranlarıyla tramvay, trambüs ve hafif metro olmak üzere toplam 224 ulaşım aracını milli marka olarak üretmeyi başardıklarını sözlerine ekledi.

Programın sabahki oturumunda, protokol konuşmalarının ardından, TCDD’nin Bağlı Ortaklıklarının yetkilileri tarafından firmalarını tanıtımı ve faaliyetleriyle ilgili sunumlar yapıldı.

Programın öğleden sonraki oturumunda ise TCDD ve Bağlı Ortaklıkların konusunda uzman personeliyle ARUS üyesi 75 üretici firma yetkilileri arasında yerli ürün tedarikiyle ilgili yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.