Dolar 28,9169
Euro 31,4537
Altın 1.923,54
BİST 8.061,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu
İstanbul
13°C
Az Bulutlu
Sal 13°C
Çar 13°C
Per 9°C
Cum 8°C

5 milyar doları göze alan Haydarpaşa’yı değiştirecek

5 milyar doları göze alan Haydarpaşa’yı değiştirecek
10 Ekim 2005 21:46 | Son Güncellenme: 8 Mayıs 2014 21:47
721

TCDD, 49 yıllık ‘yap-işlet-devret’ yöntemiyle gerçekleştirilmesi planlanan Haydarpaşa Liman ve Garı Dönüşüm Projesi’nin temel çerçevesini belirledi. 5 milyar dolarlık bir yatırım öngörülen proje 1.3 milyon metrekarelik alana yayılacak. Bunun 340 bin metrekarelik bölümü denizin doldurulmasıyla elde edilecek. 

Galataport’un yap-işlet-devret yöntemiyle 49 yıllığına ihale idilmesinin ardından TCDD, boğazdaki stratejik konumuyla son bir yıldır tartışmaların odak noktası olan Haydarpaşa Liman ve Garı dönüşüm projesinin temel çerçevesini belirledi. 5 milyar dolarlık bir yatırımın öngörüldüğü proje, 1 milyon 300 bin metrekare alana kurulacak ve yap-işlet-devret yöntemiyle 49 yıllığına ihale edilecek. Denizin doldurularak 340 bin metrekarelik yeni bir alanın oluşturulacağı projenin ihalesi, uluslararası katılıma açık olacak. Projede; yat limanı, yat kulübü, cruise gemi limanı, hastane, yaşlı bakım merkezi, 5 yıldızlı ve 4 yıldızlı oteller, kongre ve fuar merkezleri, ticaret alanları, alış-veriş merkezleri, ofisler ve konutlar yer alacak.

GAR BİNASI KORUNACAK:

TCDD, kentin tarihi ve kültürel dokusunun bozulmasının önüne geçmek için projede tasarımından inşasına ‘olmazsa olmaz’ dediği bir dizi önlem alacak. Buna göre Haydarpaşa Garı dahil tescilli tüm tarihi binalar korunacak. Çevre ile barışık ve çevreye zarar vermeyecek bir proje uygulanacak. Gelecek kuşaklara doğal kaynakları korunmuş ve kalkınmış bir İstanbul’un miras bırakılması esas alınacak.

DENGESİZLİK GİDERİLECEK:

TCDD proje ile Avrupa yakası ve Anadolu yakası arasında oluşan turizm gelirleri uçurumunu da ortadan kaldırmayı hedefliyor. Mevcut duruma göre İstanbul’un toplam turizm gelirlerinin yüzde 97’sini Avrupa yakası alırken ancak yüzde 3’ünü Anadolu yakası alıyor. Bu projeyle Anadolu yakasının turizmden aldığı payın önemli ölçüde artırılması hedefleniyor. Yük limanın tasfiyesi ile bölgedeki kamyon ve TIR trafiğinin azalması bekleniyor. Böylece, gürültü ve görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi planlanıyor. Kara, deniz, demiryolu ve hava yolu gibi ana ulaşım türlerinin yanı sıra hafif raylı sistemlerin de birbiriyle entegrasyonunun sağlanması hedefleniyor.

SABİHA GÖKÇEN HAREKETLENECEK:

Projenin yaşama geçirilmesiyle birlikte Sabiha Gökçen Havalimanı’nın daha aktif hale gelmesi bekleniyor. Projede, doğrudan ve dolaylı olarak yüzlerce insana istihdam olanağı doğacak. Projeden sağlanacak tüm gelirler yeni demiryolu yapımı ve hızlı tren teknolojilerinin transferinde kullanılacak.

SELİMİYE ASKERE SORULACAK:

TCDD, Birinci Ordu Komutanlığı tarafından kullanılan tarihi Selimiye Kışlası’nın Haydarpaşa’ya komşu olması nedeniyle de Genelkurmay Başkanlığı’nın görüşüne başvuracak.TCDD yetkilileri, Haydarpaşa ile Selimiye Kışlası arasında Marmara Üniversitesi’nin kullandığı tarihi bir binanın bulunduğuna dikkat çekerek, askeri açıdan projenin sıkıntı oluşturmayacağı görüşünü dile getiriyor.

Projenin kısa künyesi

Yatırım: 5 milyar dolar

Alan: 1 milyon 300 bin metrekare

Model: Yap-İşlet-Devret

Süre: 49 yıl

Haydarpaşa Projesi içinde neler olacak

Yat limanı, yat kulübü, cruise gemi limanı.

Hastane, yaşlı bakım merkezi,

Oteller (5 yıldızlı ve 4 yıldızlı).

Kongre merkezi.

Fuar merkezi ve fuar alanları.

Ticaret alanları,

Alış-veriş merkezleri.

Ofisler,

Konutlar.

Parklar ve peyzaj alanları.

Spor merkezi.

Okul ve diğer kurumsal alanlar.

Müze (tescilli binaların dönüşümü ve yeni yapılacak müze ya da müzeler).

Otoparklar, alt ve üst yapı tesisleri.

Proje alanı 300 bin metrekare büyütüldü

Haydarpaşa Projesi 1.3 milyon metrekare alana yayılacak.

Projenin, başlangıçta 1 milyon metrekare alana oturması öngörülmüştü. TCDD, projenin 300 bin metrekare daha büyük bir alana kurulmasını kararlaştırdı.

Kullanılacak alanın 397 bin 892 metrakeresi TCDD mülkiyetinde bulunuyordu.

509 bin 971 metrekarelik bir alan daha TCDD mülkiyetine geçti.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarını mülkiyetinde 25 bin 559 metrekarelik alan var.

Tescil dışı alanlar (İngiliz mezarlığı, otopark alanı ve mevcut dolgu alanları) 25 bin 780 metrekareyi buluyor.

Yeni dolgu yapılması planlanan alan 340 bin795 metrekareye ulaşıyor. 


Kaynak

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.